EVROPSKÝ STABILIZAČNÍ MECHANISMUS
"smlouva dluhů"

Petr Mach: „Nechceme nikomu kazit večírek.“

Tuto větu prohlásil předseda Svobodných Petr Mach na protestním shromáždění 4. srpna 2011.

Smysl je zřejmý: Pokud si Němci a Francouzi či ostatní chtějí vytvořit dluhovou unii, my jim v tom nechceme bránit. Zajímá nás pozice České republiky, tedy její neúčast na takovém rizikovém podniku. Schválení ratifikace však znamená, že jakmile se Česká republika stane členskou zemí eurozóny (a o tom rozhodnou jiní), bude se České republiky týkat i Evropský stabilizační mechanismus.

Petr Pakosta: „Tímto souhlasem zavážeme naše následovníky a Českou republiku v dohledné budoucnosti uhradit do pokladny EU zhruba 350 mld. korun“

Senátor Petr Pakosta měl k tématu schvalované ratifikace projev na jednání Senátu dne 25. dubna 2012 - v den, kdy Senát ratifikaci schválil. Celý stenozáznam si můžete přečíst sami.

Richard Sulík: „Je to celé zlé, to sú samé hrôzy..“

Citát pochází z rozhovoru předsedy slovenské parlamentní strany Sloboda a solidarita Richarda Sulíka pro euroSEPTIK.

Sloboda a solidarita je slovenská liberální strana, která se drží svého programu i za cenu ztráty postů. V roce 2011 na podzim její poslanci odmítli hlasovat o navýšení „dočasného eurovalu“, a protože tehdejší premiérka Radičová spojila hlasování s důvěrou vládě, došlo k pádu vlády a předčasným volbám.

Miroslav Kalousek: „Ten závazek by byl zhruba na 40 mld. cash a na zhruba 100 mld. garancí.. pardon, 310 mld. garancí...“

Citát pochází z projednávání schvalování ratifikace změny článku 136 Smlouvy o fungování Evropské unie v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR dne 9. května 2012.

Doporučujeme Vám shlédnout celý záznam s vědomím, že ministr Kalousek chce tuto změnu schválit a nezbývá mu než přiznat (téměř) celou pravdu.